آمار
بازدیدکنندگان: 383505
حاضرین در سایت
3 میهمان حاضرند
طلوع/غروب
05:5712:3619:16 
Dareh Shahr
تقویم فارسی
 
جمعه
ارديبهشت
1393
05
 
صفحه اصلی . اخبار فناوری اطلاعات . اخبار IT

چگونگي اتصال دو كامپيوتر بدون استفاده از روتر چاپ ارسال به دوست
(2 :مجموع آراء)

عنوان مقاله :چگونگي اتصال دو كامپيوتر بدون استفاده از روتر
چگونگي اتصال دو كامپيوتر بدون استفاده از روتر

تصور كنيد دو كامپيوتر در خانه داريد و مي خواهيد آن ها را به گونه اي به هم متصل كنيد كه بتوانيد به راحتي يك اتصال اينترنتي را بين آن ها به اشتراك گذاشته و از اين طريق عكس، موسيقي و ساير فايل ها را از يك كامپيوتر به كامپيوتر ديگر منتقل كنيد. چگونه اين كار را انجام مي دهيد؟

اتصال دو كامپيوتر به صورت مستقيم

براي اين كار دو گزينه در اختيار داريد: مي توانيد يك روتر (انتقال دهنده) خريداري كرده و يا در صورتي كه به دنبال ابزاري پيچيده تر بوده و قصد هزينه كردن براي خريد ابزاري اضافي نداريد، مي توانيد دو كامپيوتر را با استفاده از يك كابل معمولي به يكديگر متصل كنيد. روش دوم نياز به تنظيمات شبكه اي پيچيده ندارد و همچنان مي توانيد فايل، اتصال اينترينتي و حتي چاپگر را بين دو كامپيوتر به اشتراك بگذاريد.

براي اين منظور به ابزارهاي ذيل نياز داريد:

براي نصب يك شبكه اوليه با استفاده از كابل، تنها به يك كابل اترنت نياز داريد و همچنين بايد ساير الزامات كارت شبكه (LAN يا كارت اترنت نيز ناميده مي شود) را روي دو كامپيوتر نصب كنيد.

اين كار دشوار نخواهد بود. زيرا اكثر سيستم هاي جديد به طور پيش فرض داراي كارت شبكه هستند، اما اگر كامپيوتر شما قديمي است، مي توانيد يك كارت LAN داخلي را به مادربورد هر يك از سيستم ها وصل كنيد يا اينكه از يك مبدل شبكه USB استفاده كنيد كه در اينصورت پورت USB شما به يك پورت اترنت تبديل مي شود.

كابل هاي متقاطع اترنت شبيه كابل هاي اترنت استاندارد هستند كه سيم كشي داخلي آنها كمي متفاوت است. اين كابل را در مراكز خدمات كامپيوتر مي توان تهيه كرد. در صورتي كه اين كابل را نيافتيد، مي توانيد يك مبدل متقاطع ارزان خريده و بدين ترتيب از كابل هاي استاندارد اترنت به عنوان كابل متقاطع استفاده كنيد.

اتصال دو كامپيوتر با يك كابل اترنت متقاطع

قبل از اتصال دو كامپيوتر با يك كابل، مطمئن شويد كه هر دو سيستم از يك گروه كاري استفاده مي كنند. در اينجا نحوه تغيير گروه كاري كامپيوتر ها را به صورت گام به گام شرح مي دهيم.

تغيير گروه كاري در ويندوز XP: از منوي شروع، بر روي گزينه My Computer كليك كنيد. Properties را از منوي افتادني پيش رو انتخاب كرده و سپس زبانه دوم از پنجره System Properties با عنوان Computer Name را انتخاب كنيد. حال بر روي كليد Change… كليك كنيد، نام گروه كاري منحصر بفردي را بنويسيد و سپس كامپيوتر خود را راه اندازي مجدد كنيد.

تغيير گروه كاري در ويندوز 7 يا ويستا: كنترل پنل را باز كنيد، عبارت Workgroup را در كادر جستجو تايپ كنيد و گزينه Change Workgroup Name را انتخاب كنيد. سپس روي كليد Change… كليك كنيد، نام گروه كاري را وارد كرده و كامپيوتر را راه اندازي مجدد نماييد. در ويندوز 7 يك مرحله حذف مي شود. تنها كافيست در كادر جستجو از منوي شروع عبارت Workgroup را تايپ كرده و پس از انتخاب گزينه اول ساير مراحل قبل را انجام دهيد.

حالا كه گروه هاي كاري هر دو كامپيوتر يكسان هستند، با استفاده از كابل متقاطع اترنت دو كامپيوتر را به يكديگر متصل كنيد. تنها كافيست يك سر كابل متقاطع را به مبدل شبكه كامپيوتر اول و سر ديگر را به مبدل شبكه كامپيوتر دوم متصل كنيد.

ويندوز به صورت خودكار شبكه جديد را شناسايي مي كند و شما مي توانيد به راحتي فايل ها و فولدرهاي كامپيوتر ديگر را كه به اشتراك گذاشته شده است ببينيد. براي اين منظور تنها بايد از منوي شروع (يا كنترل پنل) NETWORKS را انتخاب كرده و كامپيوتر ديگر را با توجه به نام آن پيدا كنيد. آنگاه مي توانيد فايل هاي به اشتراك گذاشته شده روي كامپيوتر ديگر را مرور كرده و حتي از چاپگرهاي به اشتراك گذاشته شده استفاده كنيد.

رفع عيب: اگر در NETWORKS نمي توانيد كامپيوتر ديگر را ببينيد، احتمالاً در بالاي پنجره NETWORK پيامي ظاهر شده مبني بر اينكه يافتن NETWORK غير فعال شده است (تصوير ذيل). گزينه TURN ON NETWORK DISCOVERY AND FILE SHARING را انتخاب كنيد. حال مي توانيد كامپيوتر ديگر را روي شبكه خانگي خود ببينيد.

وقتي مي توان فايل ها را بين دو كامپيوتر متصل شده به يكديگر از طريق كابل متقاطع و بدون يكسان سازي گروه كاري به اشتراك گذاشت، اين كار تنها در صورتي ممكن خواهد بود كه اين شبكه در هر دو سيستم به عنوان يك شبكه خصوصي تعريف شده باشد. البته همچنان ممكن است مشكلاتي وجود داشته باشد. بنابراين توصيه مي شود قبل از به اشتراك گذاشتن فايل ها و چاپگرها هر دو كامپيوتر را روي يك گروه كاري قرار دهيد.

به اشتراك گذاشتن يك اتصال اينترنتي بين دو كامپيوتر

به اشتراك گذاشتن يك اتصال اينترنتي بين دو كامپيوتر از طرق مختلف انجام پذير است. براي مثال:

حالت اول: شما يك شبكه WI-FI خانگي نصب كرده ايد، اما كامپيوتر قديمي شما فاقد كارت شبكه بي سيم است. در اين حالت مي توانيد از يك لپ تاپ براي اتصال بي سيم به اينترنت استفاده كرده و سپس همان اتصال اينترنتي را با استفاده از يك كابل متقاطع براي كامپيوتر خود به اشتراك بگذاريد.

حالت دوم: يك نت بوك داريد كه داراي يك اتصال اطلاعات سلولي است. مي توانيد آن اتصال را در خانه و از طريق يك كابل اترنت متقاطع براي كامپيوتر ديگري به اشتراك بگذاريد.

حالت سوم: لپ تاپ شما داراي يك مودم بي سيم USB (كند) و كامپيوتر شما به يك خط ADSL متصل است. همچنين روتري در خانه نداريد. براي كارهاي فشرده نيازمند پهناي باند زياد (مثلاً زماني كه مي خواهيد از عكس هاي خود روي يك سرويس آنلاين بك آپ بگيريد)، مي توانيد لپ تاپ خود را به كامپيوتر متصل كنيد تا اين كار با سرعت بيشتري انجام شود.

حال به مراحل به اشتراك گذاشتن اتصال هاي اينترنتي مي پردازيم.

اولاً اگر فقط مي خواهيد يك اتصال اينترنتي را به اشترك بگذاريد و فايلي در كار نيست، نياز نيست هر دو كامپيوتر روي يك گروه كاري قرار داشته باشند. تنها كافيست دو كامپيوتر را با استفاده از يك كابل متقاطع اترنت به يكديگر متصل كنيد. سپس از كامپيوتر ميزبان اتصال اينترنتي، به اشتراك گذاري آن را فعال كنيد. در نسخه هاي مختلف ويندوز روش كار متفاوت خواهد بود.

در ويندوز XP: از كنترل پنل گزينه NETWORK AND INTERNET CONNECTIONS را انتخاب و روي گزينه NETWORK CONNECTIONS كليك كنيد.

روي شبكه اي كه مي خواهيد آن را به اشتراك بگذاريد (سيستم متصل به اينترنت) كليك راست كنيد، PROPERTIES را انتخاب و روي زبانه ADVANCED كليك كنيد. سپس گزينه ALLOW OTHER NETWORK USERS TO CONNECT THROUGH THIS COMPUTER’S INTERNET CONNECTION را علامت گذاشته و OK را كليك كنيد. حال كامپيوتري كه از طريق كابل متقاطع به كامپيوتر اصلي متصل شده به اينترنت دسترسي دارد.

در ويندوز 7 و ويستا: كنترل پنل ر ا باز كنيد، عبارت NETWORK CONNECTIONS را در كادر جستجوي موجود در بالاي سمت راست صفحه وارد و گزينه VIEW NETWORK CONNECTIONS را انتخاب كنيد.

روي شبكه اي كه مي خواهيد آن را به اشتراك بگذاريد (سيستم متصل به اينترنت) كليك راست كنيد، PROPERTIES را انتخاب كنيد. زبانه SHARING را انتخاب و گزينه ALLOW OTHER NETWORK USERS TO CONNECT THROUGH THIS COMPUTER’S INTERNET CONNECTION را علامت گذاشته و OK را كليك كنيد. حال كامپيوتري كه از طريق كابل متقاطع به اين ويندوز 7 يا ويستا متصل شده به اينترنت دسترسي دارد.


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما
بررسی امنیتی. لطفا کد امنیتی را وارد کنید گوش دادن به کد

<قبل   بعد>
منوی اصلی
صفحه اصلی
اشتراک اینترنت ADSL2+ , WireLess
اخبار فناوری اطلاعات
لیست کلی
شبکه و اینترنت
برنامه نویسی
سخت افزار
جستجوی پیشرفته
نرم افزار و مقالات ویندوز
پیام کوتاه (SMS)
سامانه رسیدگی به شکایات مشترکین
تماس با ما
لینک دوستان
پرداخت آنلاین شبکه اینترنت ساحل
سایت FTP (اشتراک فایل) ویژه کاربران
پورتال شهرستان دره شهر
دانشگاه علمی کاربردی دره شهر
دانشگاه آزاد دره شهر
نیکان افزار (سخت افزار,نرم افزار)
شرکت داده پردازی فن آوا
ایتنا -اخبار فناوری اطلاعات
شرکت پیام آوران کویر
اخبار پارسیک
یاوران محیط زیست سیمره
دره شهر پیکسل
top of page

  


Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
توسعه یافته توسط تیم مامبولرن
Supported By Offshore Company